Outdoorová šifrovačka - Praha


Počet úkolů: 19 Zahájení: 8.9. 2021 Ukončení: 30.11. 2021

Průvodní slovo(Úterý, 9. listopadu 2021)

Dnešním dnem ukončujeme oficiální část pražské venkovní šifrovačky Po stopách volebního práva.

Všem účastníkům, kteří hru vyzkoušeli, moc děkujeme! Doufáme, že se Vám trasa líbila, že vás úkoly a šifry bavily a že jste se třeba i něco nového dozvěděli. Zároveň děkujeme všem, kteří nám poslali zpětnou vazbu – snažili jsme se na základě Vašich doporučení hru průběžně upravovat. Pro nás to byla skvělá zkušenost, kterou si určitě máme v plánu zopakovat.

V následujících čtrnácti dnech proběhne slosování o ceny pro tři týmy, které se v období od 8. září do 8. listopadu zaregistrovaly a hru následně dokončily. Týmy budeme kontaktovat přes emaily, které byly použity v registračním formuláři.

Na základě Vašich podnětů jsme se rozhodli nechat hru v provozu do konce listopadu. Nadále tedy můžete využívat tento web a hru si projít, stejně jako si můžete vyzvedávat vytištěná zadání šifer v Pirátském centru na Palackého náměstí.

Pokud byste měli zájem nám předat svoje dojmy, nebo byste narazili na jakýkoli problém, obraťte se na nás na emailu piratskahra@gmail.com.

Šifrám a volebnímu právu zdar!

 

Vítejte na naší pirátské outdoorové šifrovačce!

Hru jsme připravili pro všechny, kdo chtějí vyrazit na pár hodin plných zábavy po Praze, zkusit si vyřešit několik záludných úkolů a zároveň se u toho i něco dozvědět. Nezáleží na věku (i děti se při hře zabaví, nebojte), na vašich šifrovacích zkušenostech (pokud budete mít s nějakým zadáním problém, vždy je při ruce nápověda) ani na nedostatku volného času (hru si můžete vyzkoušet na etapy, není nutné ji projít v jednom dni). Stačí vám jen chuť si vyzkoušet něco nového (a zadání, ale k tomu se dostaneme za chvíli).

 

Hru jsme naplánovali v souvislosti s důležitou událostí, která se uskuteční letos v říjnu - volby do Poslanecké sněmovny. Šifrovačka prostřednictvím jednotlivých stanovišť ukazuje, jak se vyvíjelo volební právo Čechů do našeho zákonodárného orgánu. Odkdy vlastně volíme? Byl přístup k volbám vždy jednoduchý? Nebo se naopak stávalo, že výkon tohoto základního práva byl nějak omezen, nebo úplně znemožněn? Na sebe navazující lokace vám tyto otázky zodpoví, a přihodí i spoustu zajímavostí. Vy se tak budete moci projít historií od Rakouska-Uherska až k dnešnímu dni, kdy je volební právo samozřejmostí téměř pro každého, a připomenout si, jak důležitou roli hraje v chodu našeho státu. Hra ale poběží celé dva měsíce, můžete si ji tedy zkusit, i když už budete mít dávno odvoleno!

 

Nezapomeňte si přečíst důležité tipy na konci stránky!

 

Jak celá hra funguje

 

Pirátská šifrovačka je lineární šifrovací hrou. To znamená, že všichni luštitelé, kteří se hry účastní, dostanou stejnou adresu výchozího bodu (prvního stanoviště), a od tohoto místa budou postupovat po dalších, na sebe navazujících stanovištích, až dorazí do toho cílového. Celkový počet stanovišť je devět. Mezi každými dvěma navazujícími lokacemi není problém pěšího přesunu (můžete se samozřejmě svézt i na kole nebo hromadnou dopravou, jen cestování autem vám hru spíš zkomplikuje).

 

Každému stanovišti odpovídá jedna šifra, jejíž zadání budete mít vytištěné s sebou. Po stanovištích se pak budete pohybovat tím způsobem, že zadáte správnou odpověď z vyluštěné šifry do odpovědního pole na této webové stránce, a tím se vám zde odtajní lokace následujícího místa.

 

Aby to však nebylo tak jednoduché, máme zde dva doplňující prvky:

* K vyluštění některých šifer vám nebude stačit pouze zadání, ale budete potřebovat doprovodné informace z tohoto webu.

* Na každé lokaci bude pro zobrazení textu a nápověd k šifrám potřeba splnit zvláštní úkol, vztahující se k danému místu. Zadání úkolu pro každou lokaci (ověřujícího, že jste tam, kde být máte) též zjistíte na této stránce.

 

Začátek hry

 

Pro zahájení hry si nejprve vytvořte profil na této stránce. Vyplníte své přihlašovací údaje a vytvoříte si účet pro svůj tým. Na velikosti týmu nezáleží, pro hru vám stačí vždy jeden profil. Na svém účtu pak vždy uvidíte, v jaké fázi hry aktuálně jste (jakou šifru máte před sebou). Předchozí informace zde neztrácíte, můžete proto hru kdykoli přerušit a pak se k ní vrátit na místě, kde jste přestali (v sekci Přihlášené šifrovačky).

 

S aktivním profilem klikněte na políčko Přihlásit se k šifrovačce. Následně se vám vždy na spodu stránky zobrazí aktuální stanoviště, kde se právě nachází váš tým.

 

Průběh hry

 

U každé lokace si zobrazíte nejprve zobrazíte zmíněný úkol na místě. Výsledek splněného úkolu zapíšete do políčka pod textem. Následně se vám otevře doprovodný text k danému stanovišti, případné další informace k šifře, která odpovídá vaší lokaci, a především políčko pro zapsání správné odpovědi z vyluštěné šifry.

Správná odpověď vám odtajní následující adresu a úkol. Takto pokračujete až do konce.

 

Zadání a web

 

Zadání všech šifer je ke stažení zde: zadání.pdf

 

Toto zadání si můžete doma vytisknout a poskládat jako brožuru (pokud se divíte, že stránky nejsou očíslované, jde o záměr - jen dejte pozor, ať nic nemáte vzhůru nohama). Pokud nemáte vlastní možnost tisku, brožuru s šiframi si můžete vyzvednout v Pirátském centru na Palackého náměstí (Na Moráni 3, po schodech a vlevo) každý všední den krom pátku mezi devátou a šestou (ptejte se kohokoli přítomného po šifrovací brožurce, budou vědět).

 

Na těchto stránkách pak najdete doprovodné informace k jednotlivým stanovištím. Informace k následujícímu stanovišti se vám odhalí vždy po zadání správné odpovědi ze stanoviště předchozího (krom prvního stanoviště, které se vám zobrazí po kliknutí na možnost první lokace dole na stránce).

 

Webové stránky budete dále využívat k zaznamenávání správných odpovědí. Vedle toho můžete u každé šifry využít možnosti nápovědy v případě, že už nebudete vědět, jak dál (nápověda vám neřekne správnou odpověď, ale postrčí vás správným směrem).

 

Soutěž

 

Všichni účastníci, kteří dorazí až do cíle (zadají všechny správné odpovědi k jednotlivým úkolům a šifrám), budou zařazeni do slosování o ceny, které proběhne po ukončení šifrovačky. Cenami vás budeme motivovat k získávání dalších luštitelských zážitků!

 

Co s sebou

 

Určitě nezapomeňte čisté papíry, něco na psaní, a případně tvrdou podložku. Hra vás nezavede do žádných odlehlých pustin, ale občas bude rychlejší si s novým zadáním sednout hned na místě, než hledat nejbližší kavárnu, doporučujeme proto přibalit třeba deku. Nezapomeňte také na pití, svačinu a hlavně nabitý telefon!

 

Naopak nebudete potřebovat žádné speciální luštitelské pomůcky.

 

Koho s sebou

 

Žádné z míst není nepřípustné pro zvířata, vemte proto klidně pejsky. A jak už jsme zmiňovali, mysleli jsme též na menší děti - jednotlivé “úkoly na místě” jsou pro ně jako stvořené. Zároveň věříme, že vám starším určitě pomohou i s některými šiframi.

 

 

Nezapomeňte na

 

* Vyluštěné odpovědi z jednotlivých šifer zadávejte malým písmem bez diakritiky.

 

* Důkladně si čtěte jednotlivé texty, na předchozí stránky se po zadání správných odpovědí nepůjde vracet. A informace by se vám mohly hodit.

 

* Stále se nacházíme v covidové době, proto, prosím, v průběhu hry respektujte všechna aktuálně platná opatření. Hru jsme se snažili udělat tak, aby ji covidová omezení omezovala co nejméně.

 

* Myslete na ostatní hráče. Budeme moc rádi, když budete své zážitky ze hry sdílet! Neprozrazujte ale, prosím, žádná řešení ani konkrétní místa na trase.

 

* Pošlete nám zpětnou vazbu! My víme, že je to otrava, ale moc nám to pomůže pro přípravu dalších her, protože tahle rozhodně není poslední!

 

* Kontaktovat nás můžete na emailu piratskahra@gmail.com, kam se obraťte se zpětnou vazbou i s případnými problémy.

 

 

Šifrám zdar! Držíme palce :)

Radim a Dominika


Seznam úspěšných:

- FCB - kadidlo - spolu_nam_bude_lip - Kolda - Nevyskúšaš_nevieš - JohnysBitches - mini.pufi - parta-Děčín - Hoskovic - nufaky - radim.hueber - bbs5 - timijan - Kvík - Ocean1 - Zvířetník - AdamIvet - hledame-metro -